Pop-up Giveaway!!!! Comment below for your chance to win Nahiri, the Harbinger. Tell us why you need her in your deck.
Is it Worth it to buy a Fat Pack?
Fat Pack MSRP $39.99
Individual Pack MSRP $3.99
Fat Pack Contents
$39.99 – (9 Packs x $3.99) = $4.08
$0 Player’s Guide – Download from Wizards Site
$0 70 or 80 Card Basic Land Pack – Free at Local Game Stores
$0 10 Card Check lists – You get these in the packs
$0 2 Deck Boxes – These are ok, but don’t work with sleeved cards
For your extra $4.08 are the following worth it?
Card Box
Spin Down Life Counter
Alternate “Super Fat Pack”
You split a Booster Box with a buddy
MSRP of Booster box is $143.64
BUT!!!!
If you preorder you can get these as low as $94
Let’s say total is $100 (for easy Math)
You get 18 packs for $50
$50/18 = $2.78 per pack
Basically double the packs for just $10 more
She would be a amazing plus to the deck I’m trying to build. The only Planeswalker I have is Sorin, and he isn’t the colors I need. I’m a new player to the game, and trying to go with a white/red combo deck. Since I don’t have many good cards she’d definitely help me stand a chance against my friends haha.
As for fat packs, I do not think they are worth it. My friends and I are actually considering splitting a booster box three ways which is way more effective cost wise.
I love laying Red & White, so Nahiri would be a great addition to my deck.
I’ve found that I usually get lucky with mythic rares out of fat packs. At least, more lucky than just with normal booster packs. 🙂